Jak korzystać z car sharingu?

Utrzymanie auta stale drożeje, głównie przez rosnące ceny ubezpieczeń. To jednak nie jedyny koszt, jaki będziemy zmuszeni ponieść, gdy zdecydujemy się na zakup samochodu. Badania techniczne, benzyna, ewentualne naprawy, wymiana części eksploatacyjnych - łącznie może uzbierać się wysoka suma. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób decyduje się na rezygnację z własnego pojazdu. Nie oznacza to jednak konieczności korzystania z komunikacji publicznej. Do dyspozycji mamy bowiem usługę car sharingu. Na czym ona polega?

Car Sharing - co to takiego?

Usługa car sharingu dostępna jest w Polsce zaledwie od kilku lat, przy czym śmiało można powiedzieć, że na rozgłosie zyskała dopiero w przeciągu ostatniego roku. Nadal ogranicza się wyłącznie do kilku większych miast m.in. Warszawy, Gdańska czy Wrocławia, jednak jej popularność stale rośnie. Na czym właściwie polega car sharing? Jest to wynajem aut na minuty, więc już sam czas najmu sprawia, że ma on niewiele wspólnego z tradycyjną wypożyczalnią samochodów. Inna jest także sama forma tej usługi. Aby wynająć auto na minuty nie musimy odwiedzać wypożyczalni, wystarczy jedynie, że pobierzemy specjalną aplikację na nasze urządzenie mobilne. Aplikacja jest niezwykle intuicyjna, dlatego każdy bez problemu powinien poradzić sobie z jej obsługą.

Zasady korzystania z car sharingu

Car sharing to usługa, która z założenia ma być szybka i ogólnodostępna, dlatego też formalności związane z wynajmem aut zostały ograniczone do minimum. Jak przebiega proces wypożyczenia samochodu? Przejdźmy go krok po kroku.

  • Krok pierwszy - zarejestruj się w aplikacji!

Przy pierwszym użyciu aplikacji obowiązkowa będzie rejestracja. W tym celu podajemy swoje dane osobowe oraz adresowe i przesyłamy zdjęcie naszego prawa jazdy. Do wynajęcia auta wystarczy nam prawo jazdy kategorii B. Następnie łączymy nasze konto bankowe z aplikacją. Cały proces nie zajmie nam nie więcej niż kilka minut.

  • Krok drugi - znajdź dostępne auto

Po zakończonej rejestracji, korzystając z mapy zamieszczonej w aplikacji, wyszukujemy auta do wypożyczenia znajdujące się w pobliżu i rezerwujemy jedno z nich.

  • Krok trzeci - rozpocznij jazdę

Wybrany przez nas samochód otwieramy za pomocą aplikacji, skanując kod QR umieszczony na jednej z szyb auta. Kluczyki znajdują się zazwyczaj w schowku po stronie pasażera, choć niektóre samochody wyposażone są w tryb bezkluczykowy i można uruchomić je przy użyciu aplikacji.

  • Krok czwarty - zakończ usługę wynajmu

Aplikacja służy nie tylko do rozpoczęcia, ale i do zakończenia jazdy. Nie musimy przy tym przejmować się płatnościami. Koszt przejazdu zostanie automatycznie zsumowany, a podana kwota, pobrana z naszego konta. Auto możemy zostawić na dowolnym parkingu miejskim.

Car sharing - jakie korzyści przynosi?

Wynajem aut na minuty to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujemy szybko przedostać się z punktu A do punktu B. Taka usługa okaże się nieoceniona również w momencie nagłej usterki w naszym samochodzie. To jednocześnie bardzo dobra alternatywa dla komunikacji miejskiej bądź korzystania z taksówek. Auta znajdują się w kluczowych punktach w mieście, dlatego w większości przypadków ich znalezienie zajmuje maksymalnie kilka minut. Nierzadko to o wiele krócej niż czas oczekiwania na przyjazd autobusu, nie wspominając już o tym, że dostaniemy się bezpośrednio do wybranego przez nas punktu.

Wraz z dynamicznym rozwojem car sharingu w Polsce, firmy wprowadzają na rynek nowe rozwiązania, starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Doskonały przykład stanowi usługa innogy go! oferująca auta elektryczne na terenie Warszawy. Takie rozwiązanie przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i użytkownikom. Samochody elektryczne nie wytwarzają bowiem szkodliwych spalin i tym samym nie przyczyniają się do powstawania smogu w mieście. Ponadto, mogą poruszać się również po buspasach, dzięki czemu przemieszczanie się po warszawskich ulicach staje się jeszcze szybsze i wygodniejsze.

Car sharing jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na sprawnym przemieszczaniu się po mieście i to w pełni ekologiczny sposób. Z tej usługi ucieszą się także zwolennicy innowacji. Sektor e-mobilności w Polsce bez wątpienia ma przed sobą przyszłość, dlatego warto już teraz przekonać się, jakie korzyści niesie ze sobą wynajem aut na minuty. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj komentarz