Latający samochód odbył swój pierwszy lot na dużą odległość. Wideo

Słowacka firma Klein Vision przeprowadziła "pierwszy w historii długodystansowy lot latającym samochodem". Prototypowy pojazd, nazwany AirCar, wykonał udany 35-minutowy lot między Nitrą a Bratysławą (odległość między miastami wynosi około 85 km), podało biuro prasowe spółki.

"Hybryda samochodu i samolotu wylądowała po raz 142. na lotnisku w stolicy Słowacji. Po wylądowaniu przez naciśnięcie przycisku, samolot złożył skrzydła i w ciągu zaledwie trzech minut zamienił się w samochód sportowy, w którym założyciel firmy profesor Stefan Klein pojechał do centrum Bratysławy" - czytamy w oświadczeniu.

Według firmy, pokonanie tej samej trasy zwykłym samochodem zajęłoby im co najmniej dwa razy więcej czasu. Pierwszy działający prototyp AirCar wyposażony jest w 160-konny silnik BMW ze śmigłem o stałym skoku, który umożliwia osiągnięcie prędkości przelotowej 190 km/h na wysokości do 2500 metrów. W sytuacjach awaryjnych dostępny jest awaryjny spadochron balistyczny.

Firma twierdzi, że opracowanie AirCar zajęło około dwóch lat i mniej niż 2 miliony euro. Do tej pory latający samochód spędził w powietrzu co najmniej 40 godzin. Podczas testów zoptymalizowano stabilność pojazdu i wypróbowano ryzykowne manewry z obrotami do 45 stopni.

Obecnie firma przygotowuje przedprodukcyjny prototyp z silnikiem o mocy 300 KM, który pozwoli na rozwinięcie w powietrzu prędkości do 300 km/h. Jego zasięg będzie wynosił około 1000 kilometrów. Data rozpoczęcia sprzedaży i cena AirCar nie zostały jeszcze ogłoszone.

Artykuł z 14 maja "Cyclocar: wszystko o nowym latającym samochodzie z Rosji Wiadomości 15 czerwca Latające samochody Hyundai'a pojawią się na amerykańskich lotniskach w 2025 roku

Obecnie kilka dużych firm samochodowych opracowuje nowe rodzaje transportu - tak zwane "latające taksówki". Przykładowo, Hyundai do 2030 roku ma uruchomić własną, podobną usługę w największych miastach na świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Koreańczycy pracują nad stworzeniem samolotów 5-6 osobowych dla dużych aglomeracji, a także bardziej przestronnych wersji dla lotów długodystansowych.

Będą to elektryczne kabriolety ze śmigłami obrotowymi, które zapewniają siłę nośną podczas pionowego startu i działają jako jednostki ciągnące podczas lotu poziomego.

Autonews.ru można teraz czytać na Telegramie.

Komentarze

Dodaj komentarz