Audi ujawnia testy nowego SUV-a Dakar

Audi przeprowadziło pierwsze szeroko zakrojone testy nowego hybrydowego SUV-a RS Q e-tron opracowanego na potrzeby Rajdu Dakar. Testy odbyły się w pobliżu Saragossy w Hiszpanii.

Samochód był testowany przez kluczowych kierowców Audi Sport, w tym Francuza Stephane'a Petersona, Szweda Mattiasa Ekströma i Hiszpana Carlosa Sainza Jr. Testy odbywały się w temperaturach do 34 stopni Celsjusza przy prędkościach do 180 kilometrów na godzinę.

Głównym celem programu, w ramach którego SUV przejechał ponad 1700 km, było sprawdzenie działania wszystkich głównych podzespołów i zespołów, a także układu chłodzenia.

Wiadomości od 23 lipca Audi przedstawia 670-konnego hybrydowego SUV-a na Dakar Jazdy próbne 4 sierpnia Prosta matematyka. Podliczanie ulepszeń w Audi Q5

Audi RS Q e-tron zostało zaprezentowane w lipcu 2021 roku. Samochód otrzymał hybrydowy układ napędowy, w którym wykorzystano technologię zaczerpniętą z bolidów mistrzostw samochodów elektrycznych Formuły E oraz serii nadwoziowej DTM, gdzie samochody rywalizują z tradycyjnymi samochodami benzynowymi. SUV jest napędzany przez dwa silniki elektryczne z samochodu wyścigowego Audi FE07 Formuły E, jeden z przodu i jeden z tyłu.

Jednostki, dające łącznie 670 KM, zasilane są przez zestaw akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 50 kilowatogodzin. Jednocześnie w skład zespołu napędowego wchodzi 2,0-litrowy silnik benzynowy z samochodu DTM, który służy jako generator do ładowania akumulatorów podczas jazdy. Twórcy zauważyli, że silnik pracuje pomiędzy 4,500 a 6,000 rpm "w bardzo oszczędnym trybie".

Komentarze

Dodaj komentarz