Putin: Podwyżka taryfy MTPL to środek wymuszony

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas corocznej bezpośredniej linii z obywatelami skomentował wzrost stawek ubezpieczeniowych CMTPL. Według głowy państwa jest to wymuszony środek ekonomiczny. "Sprawa jest skomplikowana, ale nie można było nie podnieść taryfy - w przeciwnym razie ubezpieczyciele opuszczą ten segment rynku" - powiedział Putin.

Szef państwa zaznaczył, że biedni właściciele samochodów mogą otrzymać pomoc finansową od państwa. "Zastanowimy się nad tym. Na pewno poinstruuję zarówno bank centralny, jak i rząd. Koledzy tutaj powiedzieli już, że jeśli się kogoś wspiera, to należy wspierać go konkretnie. Zastanowimy się, na ile można to zrobić w tym konkretnym przypadku" - odpowiedział Putin na apel emerytki z Błagowieszczeńska, która skarżyła się, że podwyżka stawek ubezpieczenia CMTPL pozbawia jej rodzinę możliwości korzystania z samochodu.

Przypominamy, że polisa CMTPL znacznie wzrosła 12 kwietnia. Zgodnie z uchwalonymi przez Bank Centralny zmianami, stawki bazowe wzrosły o 40%. Ponadto od 1 kwietnia weszły w życie nowe współczynniki regionalne. Na koszt polisy wpłynęło również wydłużenie tzw. korytarza taryfowego z 5 do 20% kosztu ubezpieczenia CMTPL. W ramach tej kwoty firmy ubezpieczeniowe mogą różnicować wysokość składek.

Jeśli chodzi o kierowców, to otrzymali oni zwiększony ze 160 tys. do 500 tys. rubli limit wypłat za szkody na życiu i zdrowiu, a także możliwość wykupienia polisy w dowolnym regionie zamiast znacznie droższej (w niektórych regionach koszt ubezpieczenia wzrósł kilkakrotnie).

Foto: Global Look Press

Komentarze

Dodaj komentarz