Miałeś wypadek? Koszt holowania pokryje OC sprawcy

Osoba poszkodowana z OC sprawcy może zażądać naprawienia wszelkich wyrządzonych szkód, zaś jej auto powinno być doprowadzone do stanu jak przed danym zdarzeniem. W praktyce bywa bardzo różnie z wypłacaniem odszkodowania czy też naprawą, dlatego warto zdawać sobie sprawę, co się nam należy bezwzględnie z polisy OC sprawcy. 

Firmy ubezpieczeniowe doskonale znają własne obowiązki wobec osób poszkodowanych w kolizjach czy też wypadkach drogowych, ale niemalże za każdym razem chcą zaniżać wypłacone odszkodowanie albo pomijać wybrane obszary. Rozpoczyna się to już na etapie wizyt rzeczoznawcy, którego najważniejszym zadaniem będzie wycena, jak i odnotowanie wszelakich wyrządzonych szkód. Później dochodzi do następnego etapu, czyli pokrywania kosztów naprawy, gdzie ubezpieczyciel często stara się przemilczeć własne obowiązki, a nawet wmówić sobie poszkodowanej, iż mu się coś nie należy. Zdarzyć się może, iż nawet warsztaty samochodowe naprawiające auto bezgotówkowo nie dostają pieniędzy, które powinny otrzymywać. 

Dlatego też przygotowaliśmy poradnik wraz z informacjami, co się należy osobie poszkodowanej i to bez uwagi na to, co uważa na ten temat ubezpieczyciel. Z praktyki wynika, iż to nie ubezpieczyciele, ale właśnie klienci nie znają własnych praw i nierzadko obawiają się ich dochodzenia. Bezsprzeczną kwestią pozostaje doprowadzenie auta po wypadku do stanu jak przed nim i jeżeli wszelkie procedury będą przeprowadzone w poprawny sposób, to nie powinno być z czymś takim kłopotów. 

Ubezpieczenie OC sprawcy: jakie koszty wypadku może pokryć?

Na skutek wypadku komunikacyjnego, mogą powstać szkody niemajątkowe albo szkody majątkowe. Jeśli jesteśmy poszkodowanymi w wypadku komunikacyjnym, z OC sprawcy, możemy postarać się o: 

Odszkodowanie za zniszczone auto 

To najbardziej popularne świadczenie, o które ubiegają się osoby poszkodowane na skutek wypadku albo kolizji drogowej. Szkodę można zlikwidować na dwa różne sposoby - gotówkowo (ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na podstawie wyceny przygotowanej przez rzeczoznawcę) albo bezgotówkowo (metoda warsztatowa - auto naprawiane jest w warsztacie, z którym firma ubezpieczeniowa podpisała umowę). 

Jeśli pojazd ma mniej aniżeli 6 lat (albo więcej - auto zabytkowe), odszkodowanie winno być powiększone o ubytek w zakresie jego handlowej wartości. Ponadto, z OC sprawcy pokrywane są inne materialne straty, przykładowo zniszczone rzeczy osobiste przewożone w samochodzie czy uszkodzony fotelik samochodowy. 

Holowanie Auta z OC Sprawcy 

Uszkodzenia pojazdu po kolizji mogą być na tyle duże, iż konieczne stanie się skorzystanie z drogowej pomocy. Osoba poszkodowana nie musi z własnej kieszeni pokrywać kosztów holowania auta - ten koszt także pokryje ubezpieczyciel. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy nie prowadzi współpracy z drogową pomocą, rozliczenie będzie przeprowadzone na podstawie wystawionego rachunku za daną usługę. Więcej informacji o tym jak odzyskać koszty holowania: https://zanizoneodszkodowania.pl/odszkodowania/zwrot-za-holowanie-z-oc-sprawcy-kiedy-jest-to-mozliwe/ulqe_twdl

samochód uszkodzony w wypadku

Auto zastępcze 

Jeszcze do niedawna wiele osób poszkodowanych miało problemy z otrzymaniem zastępczego samochodu od ubezpieczyciela. Uchwała wydana przez Sąd Najwyższy (sygnatura akt. CZP 5/11) ułatwia uzyskiwanie auta zastępczego z OC sprawcy, jeśli osoba poszkodowana korzystała z niego, żeby przykładowo móc dojeżdżać do miejsca pracy. Żeby firma ubezpieczeniowa w całości pokryła koszty wynajmu auta zastępczego, nie może on być wyższej klasy, aniżeli uszkodzony podczas wypadku pojazd. 

Zwrot kosztów poniesionych na poczet rehabilitacji i leczenia 

Na skutek wypadku kierowca i jadący z nim pasażerowie mogą być ranni. Koszty rehabilitacji i leczenia także będą pokryte z odszkodowania z OC sprawcy. Ponadto, osoby poszkodowane mogą wybrać placówkę medyczną (prywatną albo publiczną), w której będą odbywać rekonwalescencję. Jeśli firma ubezpieczeniowa zakwestionuje proces leczenia w medycznej placówce prywatnej, będzie musiała udowodnić, iż był on bezcelowy. 

Zwrot straconych korzyści albo renta 

Konieczność poddania się procesowi leczniczemu może przyczynić się do tego, iż osoba poszkodowana przez następne tygodnie czy nawet miesiące nie będzie mogła powrócić do aktywności zawodowej. Wtedy to z OC sprawcy należy się jej zwrot utraconych korzyści, czyli tych, które mogłaby osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku. 

Jeśli na skutek wypadku osoba poszkodowana utraciła zdolności do wykonywania pracy, dostanie także prawo do comiesięcznej renty (stałej albo tymczasowej). Renta może być wypłacona jednorazowo albo co miesiąc (dożywotnio albo przez wybrany okres czasu). 

Komentarze

Dodaj komentarz