Rosyjski rząd unieważni cła na samochody Fiata z Serbii

Rząd rosyjski unieważni cła na samochody Fiata z Serbii Rząd rosyjski jest gotów zezwolić na bezcłowy import do kraju serbskich samochodów marki Fiat. Kwestia ta będzie rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu Rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EWG), które odbędzie się 15 kwietnia. O tym poinformowało Kommersanta źródło w Ministerstwie Gospodarki.

Mówi się, że kontyngenty będą dwustronne. Rosyjscy producenci będą mogli również eksportować swoje produkty do Serbii bez cła. Trudno było odpowiedzieć na pytanie, którzy producenci kwalifikują się do bezcłowego eksportu do Serbii i jaka jest wielkość kontyngentów. Do tej pory zainteresowanie projektem potwierdziła jedynie Grupa GAZ, która planuje dostarczać na Bałkany całą gamę Gazeli Next, GAZelle Business i Sobol Business.

Przypominamy, że kwestia dostaw samochodów Fiata do Rosji była omawiana w październiku ubiegłego roku na spotkaniu Władimira Putina z premierem Serbii Aleksandarem Vuciciem. "Mamy wiele do omówienia, bardzo się cieszę, że będziemy mogli przedyskutować tematy, które poruszył Pan w ramach wydarzeń związanych z 70. rocznicą wyzwolenia Belgradu, w tym ewentualne dostawy produkowanych w Serbii samochodów marki Fiat na rynek rosyjski. Biorąc pod uwagę nasze dobre stosunki z Włochami i Fiatem, a także nasze ciepłe, sojusznicze i bliskie stosunki z Serbią, wierzę, że moglibyśmy uzgodnić pewną kwotę na dostawę tych samochodów na rynek rosyjski" - powiedział prezydent Rosji.

Samochody Fiata są produkowane w fabryce w Kragujevac, w Serbii. Od 2009 roku w zakładzie montowany jest model Punto, a od 2012 roku z linii montażowej zjeżdża minivan 500L. Fiat jest właścicielem 67% udziałów w fabryce, a 33% należy do rządu serbskiego.

Zdjęcie: Fiat

Komentarze

Dodaj komentarz