Co trzeba wiedzieć o leasingu samochodu z zagranicy?

Polacy chętnie kupują samochody sprowadzane z zagranicy, m.in. z Niemiec, Belgii, Austrii czy Francji. Największą popularnością od lat cieszą się zwłaszcza pojazdy niemieckich producentów, w tym Volkswagena, Audi, Opla, Mercedesa czy BMW. Importowane auto można nie tylko kupić za gotówkę, lecz także wziąć w leasing.

Sprawdź, jakie są korzyści związane z leasingiem samochodu z zagranicy. Dowiedz się także, w jaki sposób można sprowadzić takie auto do Polski, a następnie korzystnie je sfinansować.

Leasing auta z zagranicy – dlaczego warto?

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing samochodu sprowadzanego z zagranicy, zapewni sobie wiele korzyści. Może w ten sposób wyposażyć swoją firmę w pojazd, który jest trudno dostępny w naszym kraju. Często auta importowane z innych państw mają bogatsze wyposażenie, lepszy silnik czy niedostępną w Polsce wersję nadwozia. Nieraz także mniej spalają i zapewniają lepsze osiągi. Takie samochody mogą zapewnić kierowcy i pasażerom wyższy komfort jazdy oraz poprawić bezpieczeństwo. Lepsza dostępność dotyczy zwłaszcza aut z napędem elektrycznym.

Korzystnym rozwiązaniem może być nie tylko leasing nowego, lecz także używanego auta z importu. Pojazdy takie często są dostępne za granicą w korzystnej cenie, a zarazem zachowane w dobrym stanie technicznym. Jest to związane zwłaszcza z lepszym w porównaniu do Polski stanem dróg.

Z kolei sam leasing jest łatwo dostępnym źródłem finansowania nawet dla nowych firm czy bez wysokiej zdolności kredytowej. W leasing można wziąć osobowe, dostawcze lub ciężarowe samochody wielu marek. Przedsiębiorca nie musi wnosić wysokiego wkładu własnego, dzięki czemu unika zamrażania kapitału. Opłaca nieduże raty z bieżących przychodów swojej firmy i może elastycznie dopasować harmonogram z uwzględnieniem sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Leasingobiorca po zakończeniu umowy ma prawo korzystnie wykupić auto sprowadzane z zagranicy na własność lub zwrócić je firmie leasingowej, a następnie wymienić na nowy model.

Leasing auta z zagranicy – formalności

Samodzielne sprowadzenie samochodu z zagranicy z myślą o leasingu wiąże się z wieloma czasochłonnymi i skomplikowanymi formalnościami. Trzeba w tym celu m.in. zweryfikować dostawcę pojazdu, a w przypadku używanego auta ocenić również jego stan techniczny. Konieczne jest także wyrejestrowanie samochodu, poddanie go wycenie przez zagranicznego rzeczoznawcę, sprowadzenie do Polski na lawecie, a także opłacenie akcyzy i cła. Często istotną przeszkodą okazuje się bariera językowa. Można skorzystać ze wsparcia komisu, który specjalizuje się w imporcie aut z zagranicy. Opcja ta jest jednak mało korzystna pod względem finansowym, ponieważ trzeba się liczyć z zapłatą wysokiej prowizji.

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest sprowadzenie auta przy pomocy firmy leasingowej, która świadczy swoje usługi w Polsce. Przedsiębiorca wybiera wtedy interesujący go model samochodu, a leasingodawca wspiera go w załatwieniu wszystkich formalności związanych ze sprowadzeniem pojazdu, zarejestrowaniem oraz wzięciem w leasing. Jeśli auto pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej, wtedy przeprowadzana jest transakcja Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towaru (WNT). Przedsiębiorca oszczędza w tym przypadku swój czas i nie musi się martwić o nieuczciwość dostawcy, stan techniczny pojazdu, jego wycenę, przerejestrowanie czy inne procedury.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz